I když se v souvislosti s plánem obnovy začíná hovořit o masivním rozvoji sluneční energie na Slovensku, Slovenská asociace fotovoltaického průmyslu a OZE (SAPI) upozornila, že naplnit tyto vize nebude jednoduché. Rozvoj sluneční energie zpomalují několik administrativní, regulační či technické překážky. Solární boom nebude, dokud stát konečně nepochopí potenciál rozvoje sluneční energie, uvedla ve čtvrtek SAPI.
Výrobci jsou nyní povinni hradit nejen vysoké připojovací poplatky, ale také poplatek za přístup do sítě, známý jako G-komponent. „Kvůli nesprávné státní regulaci se tak možná nebudou naplňovat slovenské plány na rozvoj OZE. Pokud chce Slovensko rozvoj OZE podpořit, musí začít odstraňováním kritických překážek, „uvedla SAPI.
Naděje na prudký rozvoj fotovoltaických elektráren vzbudil podle asociace Úřad pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO), který chce prostřednictvím nejnovější vyhlášky osvobodit ostrovní systémy od placení tarify za provozování systému (TPS). SAPI tento krok přivítala. Otázkou však podle asociace je, jak bylo vůbec možné, že ostrovní systémy, které nebyly vůbec připojeny do sítě, platili tarifu za provozování systému, který ani nevyužívaly.
„Jakkoli pozitivní vnímáme zrušení TPS pro ostrovní systémy, solární boom to nezpůsobí. Minimálně, dokud vláda, ERÚ a distribuční společnosti nepřistoupí k odstranění nebo alespoň významnému snížení překážek, které fotovoltaice brání v rozvoji. Je nejvyšší čas, aby se dlouhodobým problémem, na které i SAPI pravidelně upozorňuje, začali kompetentní věnovat, protože slovenské cíle v oblasti rozvoje OZE bude potřeba navýšit a tentokrát nás už spalování dřeva domácnostmi nezachrání, „upozornil ředitel SAPI Ján Karaba.

TPS přitom nepatří mezi největší překážky rozvoje OZE. Po zrušení stop stavu na připojování do sítě narazili výrobci, kteří plánovali stavět nové OZE, na problém připojovacích poplatků ze strany distribučních společností. Ty jsou podle SAPI desetinásobně vyšší než reálné náklady na vybudování připojení. „Poplatky za připojení do sítě jsou dnes příliš vysoké a jejich výška neodpovídá reálným nákladům. Takto nastavené poplatky odrazují investory od budování nových zařízení OZE, co bylo, zdá se, i původním účelem této cenové regulace. Úřad pro regulaci síťových odvětví by měl urychleně přistoupit k přehodnocení těchto poplatků, „vyzval Karaba.