Pandemie nového koronavirus ovlivnila zájem Slováků o výměnu eur za cizí měny především v souvislosti s dovolenkovým obdobím. Podle analýzy VÚB banky nastal největší zlom průběhu minulého roku, kdy takové operace klesly na minimum.
Počet výměnných operací při chorvatské měně se v červenci letošního roku snížil o 31% oproti stejnému období v roce 2019. Loni v červenci byl zaznamenán pokles o 86%. Mezi další oblíbené letoviska, které ještě nemají zavedené euro, patří i Bulharsko. Tam byl však rozdíl větší a při srovnání let 2019 a 2021 se propad zastavil na 89%.
Podobně jsou na tom i britské libry, americké, kanadské či australské dolary a japonské jeny. Při těchto zemích třeba však zohlednit i přetrvávající cestovní omezení. Mírnější poklesl zájem o měny severských států jako jsou Dánsko, Švédsko, Norsko, a také o měny sousedních zemí, jako Česko, Maďarsko a Polsko.

Zatímco cizí měny pandemie i dlouhodobý trend ovlivnily výrazně, plateb kartou v zahraničí se to téměř netýká. Oproti slabšímu loňsku se jejich počet v červenci zvýšil o 41,49% a celkový objem až o 58,90%, což znamená návrat k období před pandemií. Fyzické platby kartami mimo Slovenska tedy pokračují v dalším růstu a získávají na oblíbenosti. Zároveň jsou pro mnohé bezpečnější a jednodušší alternativou k hotovosti.